TESTİ KIRILMADAN DİKKAT...(14.08'23)

TESTİ KIRILMADAN!

9 Temmuz 2019'da Belediye Başkanımız Sayın Alim Işık , Kütahyaspor'a kendi ekip arkadaşlarını görevlendirerek destek vereceği günlerin ilk adımını kongrede attı. Geride kalan süreçte de vaadedilen şampiyonluk ufak detaylardan kaçsa da takım her sene hedefi kovaladı.

Geride kalan dört sezonda da bir şekilde takımın zirve yarışında yer alması "biz zaten her şekilde oralarda oluyoruz" düşüncesini bilinç altına yerleştirmiş olabilir. Ancak bu her şekilde gerçekleşen bir şey değildi. İlk çıktığımız sezon hücum bölgesinde Enes Nalbantoğlu, Enes Gök, Erdem Onur Beytaş ve Serik'te şampiyonluk kupası kaldıran Güven Güneri ve Turgutlu ile kupa kaldıran Onur Garip vardı. Nitekim takımımız neredeyse tüm maçlarda gol atan ve çoğu zor deplasmandan zaferle dönen bir ekip oldu. Şanssızlık, pandemi nedeniyle bu coşkulu takım arkasına taraftarı alamadı.Sonraki sezon yine Onur Garip, Enes Nalbantoğlu, Enes Gök gibi hücum güçlerimizin yanına Muhammet Arslantaş gibi kaliteli bir golcü de katıldı. Hatta son sezonun gol kralı, özel bir isim olan Anıl Gir'de çilek transfer olarak geldiği takımımız da ne yazıkki sakatlık nedeniyle oynayamadı. Ona rağmen özellikli bir ön bölge vardı.

Kısaca geçen sezona da bakalım. Bazı isimler performans olarak belki isteneni vermemiş olabilir ancak Yasin Reis ve Ali Kemal Özkan geldikleri Kırıkkale'de sezon boyunca tam 24 gol atmışlardı. Yusuf Atasoy ise Çatalca'da 15 gol atmıştı. Arkalarına alınan Talha Mayhoş'un da kaç defa şapkadan tavşan çıkardığını bilmeyenimiz yok.

Bunları şundan anlattık, malesef bu sezonki kadro bu özelliklere sahip futbolculardan oluşmuyor. Yani zirve mücadelesi verdiğimiz önceki kadrolarımızdan yaratıcılık anlamında fersah fersah uzakta.

Geçen sezon grubumuzda ilk devre yukarıyı hedefleyerek kadro oluşturan Amasyaspor lige iyi başlayamamış ve sonra bunun stresiyle ilk devreyi düşme potasının dibinde bitirmişti. Kendilerini bir anda aşağıda oynarken buldular ve devre arasında kadroyu yenilemekte çareyi buldular. Tabiiki daha fazla harcama yaparak.

Yani, Kütahyaspor'un ismi bile yukarıya oynar diye düşünüyorsak bu düşünce doğru değil, kötü sürprizlerle baş etmek zorunda kalabiliriz.

Futbol piyasası oldukça yüksek. Rakamlar, talepler çılgın seviyelerde bunlar malum. Ancak geçen sezon Kepez, Ayvalık ve Efeler örneklerinde de gördük. Önce Bal Liginden dikkat çeken isimleri alıp, sonra da bütçesine göre ligin iyi bir kaç oyuncusunu bünyeye dahil ederek çok başarılı işler yaptılar. Bunu kesinlikle biz de yapabilirdik. Belediye Kütahyaspor 'dan telefon alıp heyecanlanmayacak oyuncu bu anlamda çok az.

Bu sezon oluşan kadromuzun yaş ortalamasının bir hayli yüksek olduğunu zaten herkes söylüyor, bu doğru. Ancak anlatmaya da çalıştığımız gibi üretken, maçın seyrini değiştirebilecek futbolcunun olmayışı esas problem.

Bakıldığında kariyerlerinde en iyi sezonlarında bile 6-7 gole ulaşabilmiş oyunculardan kurulan bu ekip, pozisyon üretmede ve sonlandırmada büyük sıkıntılar çekebilir ve kazanmak konusunda kurdeşen döktürebilir.

Henüz lige bir ay var, halen zaman varken "dost acı söyler" diyerek önlemlerin alınması hususunda bu yazıyı kaleme almak zorunluluğu hissettik.

Yıllar sonra Kütahyaspor'da görev şansı bulan Efrahim Alkın'ın da takıma sadece bu yıl değil, gelecek yıllarda da hizmet edebilecek uygun isimleri kazandırması gerektiğini de düşünüyoruz. Yoksa teknik direktörün daha önce çalıştığı +30 ve bir yıllık isimleri transfer etmek bir sportif direktör için çok iyi bir referans olamaz. Geçmişte de çok örnekte yaşadığımız gibi işler iyi gitmediğinde, teknik adamların "imkanlar kötüydü istediğimiz oyuncular alınmadı" diyerek suçu kabullenmeyerek bizleri enkazlarla baş başa bıraktığını biliyoruz. Yazıyı gereğinden fazla uzatmamak için bunların da örneklerine şimdilik girmeyelim.

2019'da bahsettiğimiz kongrede, yalnızca 30 Bin TL borç ile ve ona da uzun süre itiraz ederek yönetimi alan Belediye Başkanımızın yine aynı şekilde sıfıra yakın borçla takımımızı idare etmesi bir zorunluluktur. O yüzden gereksiz harcamalar yapılmasına kesinlikle karşıyız. Ancak hali hazırda oluşturulan bütçeyle, mevcut görüntüden çok daha iyi ve umut veren bir takım olabileceğini hatırlatmak ve bu görevi alanların henüz testi kırılmadan önlemini almak durumunda olduğunu söylemek istiyoruz.

B.Kutahyaspor/Facebook

 

ZİYARETÇİ SAYACI

BUGÜN789
DÜN1459
BU HAFTA4212
BU AY15795
TOPLAM4743656

jbc vcounter

Şu An Kaç Kişiyiz

Şu anda 26 ziyaretçi çevrimiçi
Powered by ArtTree

İletişim