MAVİ ŞİMŞEK LİGE HAZIR. (01.09'22)
Perşembe, 01 Eylül 2022 19:42


Kütahyaspor, son hazırlık maçını da oynayarak Pazar günü başlayacak lig öncesi artık hazırlık dönemini sonlandırdı.

7 Hazırlık maçında 10 gol atıp 8 gol yiyen ekibimiz ; 3 galibiyet 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldı.

İsmail Güldüren'in takımı, geçtiğimiz sezon olduğu gibi tek 6 iki sekiz ile 4-3-3'e yakın bir dizilişi benimsiyor. Dün Bursaspor maçının artık son hazırlık maçı olmasıyla ligin provası olduğunu düşünürerek değerlendirmelerimizi ona göre yapacağız.

Takımımızda Onur Şirin'in eklenmesiyle savunma tandemi oturmuş , iki tecrübeli stoper Erdinç ve Onur soğukkanlı şekilde görevlerini eksiksiz yerine getirdiler. İki lider tipli stoperle birlikte burada sorun görünmüyor. Takımımız bu bölgeden topu öne taşımada dünkü maç özelinde bakarsak bir sorun yaşamadı. Bursaspor'un zaman zaman öndeki sert baskısına takım soğukkanlılıkla cevap verdi ve kontrolü kaybetmedi, bu olumlu.

İki, ayağı iyi beke sahip olduğumuzu net şekilde söyleyebiliriz. Burada Önder Akdağ solbek olarak başlamış ancak son yıllarda kenar oyuncusuna dönüşerek önde görev almış bir isim. Böyle oyunculardan genelde savunma görevini bırakıp ön bölgede kalmalarını beklersiniz ancak Önder asıl görevini unutmadan, dengeli bindirmeleriyle oldukça iyi bir görüntü verdi. Atılan ilk goldeki muazzam bindirmesiyle de golü getirdi. Eyüp'te soğukkanlı, topun kıymetini bilen ve diri bir oyuncu. O Önder'e göre önde daha az görünüyor.

Savunmanın önünde oynayarak defans-orta saha bağlantısını sağlamakla görevlendirilen Burak Çelik mücadeleyi seven, sert bir isim. Burada tarz olarak kendisini Mehmet Topal'a benzetebiliriz. Aynı bölgede forma rekabeti vereceği kaptan Emrah kadar top kullanma becerisi olmasa da top rakipteyken karşılamada daha etkin. Rakibe göre buradaki tercih değişiklik gösterebilir.

Orta alanda Niyazi ve Bilal maça başladılar. Niyazi top kayıplarıyla oyuna biraz geç girdi. O da geçmişte daha ofansif görevler almış bir isim olmasına karşın, mücadele kısmında etkin yer aldı. Bu anlamda zaten takımdaki her oyuncunun iki yönlü oynamaya çalıştığını dün belirgin şekilde gördük. Geçen sezon 3 Gol 10 Asist yapan Bilal Şeflek topu ön bölgeye taşıyan oyuncuydu. Belki üretme anlamında yetersiz kaldı ancak oldukça fit ve konsantre göründü. Bu sene geçen seneden daha yukarıda katkı beklenebilir.

Öndeki üçlü Yusuf Atasoy- Ali Kemal Özkan- Yasin Reis 7 hazırlık maçında gol sevinci yaşayamadılar. Önemli olan tabiki ligdeki katkı.

Yasin'in bir kanat oyuncusunun yapmayacağı kadar yaptığı savunma katkısı takdire değer. Rakip karşılamada hiç tereddüt etmeden geri koşan görüntüsü onu da değerli yapıyor. Ali Kemal ve Yusuf 'tan beklentiler elbette çok daha fazla. İkisinin de istek ve arzusu sonuca dönüşmedi ancak ligde atarak başlarsalar özgüvenleri de yukarıya taşınacaktır.

Dominant bir oyun oynamaya çalışan ekibimizin fizik-kondisyon olarak oldukça iyi durumda olduğunu bariz hissettik. Bu anlamda lige hazır bir görüntü vardı. Dönem dönem rakip yarı sahada uygulanan doğru baskı da önemliydi ve iyi sinyaller verdi.

Klasik 11 ve yedek oyuncu ayrımı futbolda son derece yanlış. Jorge Jesus'un bu anlamda ülkemizde kısa sürede farklı tercih ve dizilişlerle hızlı bir yol alması bu anlamda bir kılavuzluk yapıyor. Oldukça geniş ve alternatifli bir oyuncu grubuna sahip ekibimiz. Teknik heyette burada kimseyi formaya küstürmeden ihtiyaca göre her oyuncudan maksimum verimi almalıdır.

Bu anlamda baktığımızda dün sonradan giren oyuncuların ciddi manada takımı yukarıya çektiğinden söz edelim.

Orta alanda topa yön veren Talha Mayhoş ve Emrah Dağ'ın, ön bölgede gücü ve top tutma becerisiyle Ertuğrul'un da takımı çekmesiyle beraber son yarım saat hem bariz oyun üstünlüğü hem de skor üstünlüğü geldi.

Talha'nın tercihlerinin tamamına yakınını üçüncü bölgeye doğru kullanması ve beklerin de kanat oyuncusu gibi rakip ceza sahası çevresine yerleşmesiyle Özgür-Emrah'ın da dinamizmi ve topa baskısı muazzam görüntüler verdi. Geçen sezon sakatlıkların da etkisiyle az kullanılan, sezon başı gidiyor derken kalan Enes Gök'ün ise zaten topla iyi olan ilişkisinin yanında oyununu da artık olgunlaştırdığını gördük. Ön bölgenin her bölgesinde yer alabilecek bir joker olan Enes'in , Nalbantoğlu'nun geçen sene yaptığı çıkışın bir benzerini yapması için ihtiyacı olan tek şey özgüven ve destek.

Skordan bağımsız olarak , rakibin kim olduğundan ziyade kendi yapabileceklerinin sınırlarını zorlayan takımımız keyif verdi.

Bu son cümle şu anlamda da önemli, rakibin Bursaspor olması bu sınırları zorlatan şey de olabilir. Bunu her rakibe karşı aynı konsantrasyonla yaparsak bir süre sonra birbirleriyle oynama alkışkanlığı üretkenliği daha da yukarıya çekecektir.

Lig öncesinde takımımızda gördüğümüz eksiklikleri hem rakiplere ekmek çıkarmamak, hem de eleştiri olarak algılanmaması adına yazma gereği duymadık. Yeni kurulan ve henüz resmi maç oynamamış takımımızın elbette düzeltmesi gereken kısımlarını teknik heyette biliyor ve üzerine çalışıyordur.

Olumlu taraflarını kısaca dile getirmeye çalıştığımız B.Kütahyaspor'umuza bu hafta sonu başlayacak ligde sakatlıksız üstün başarılar diliyoruz..

B.kutahyaspor

 

ZİYARETÇİ SAYACI

BUGÜN931
DÜN2151
BU HAFTA3972
BU AY31381
TOPLAM5284236

jbc vcounter

Şu An Kaç Kişiyiz

Şu anda 52 ziyaretçi çevrimiçi
Powered by ArtTree

İletişim