NOSTALJİ-3 TORBALI 0 KÜTAHYASPOR 0 (04.05.2008)
Pazar, 17 Mayıs 2020 20:02

Bugün sizleri hiç unutamadığımız bir sezona ve maça götürüyoruz.4 Mayıs deyince çoğu taraftarımız Torbalı maçı mı dediğini duyar gibiyiz.

04.05.2008
TORBALISPOR 0-0 KÜTAHYASPOR

Kütahyaspor’un son yıllarda sürekli son haftalarda kaderinin belli olduğunu zaten sezon sezon anlattıkça gördünüz. Önceki sezon son bölümde Zekeriya Ünaldı’nın başkan olmasıyla , Timuçin Çuğ idaresinde inanılmaz maçlar oynayan, her deplasmana yönetimin sınırsız otobüs vermesiyle taraftarıyla yıkılan Kütahyaspor’da artık yeni sezonda hedef şampiyonluktu. Ünaldı ve yönetimi zor olanı yapıp takımı kurtarmış ve ilk görevi tamamlarken tüm şehrin de güvenini kazanmıştı.

İlk olarak kısa sürede tüm şehrin sevdiği Timuçin Çuğ ile anlaşma sağlandı. Çuğ, Kütahya’ya gelerek Dumlupınar Stadyumu’nda oynanan 3.Lige yükselme Play-Off maçlarını dikkatle takip etti. Hatta o dönem Erdekspor’un genç sol açığı Yalçın Şişik için de alınsın raporu verdi ve tatiline döndü.

Ünaldı’nın ortağı Suat Özkan, Yerel Tv’de demeç verip 73 puanın üzerine çıkarak rahat şampiyonluk alacağız şeklinde iddialı bir söylemde bulunuyor herkes yeni sezonda hedef büyüten kulübün yapacağı takviyeleri bekliyordu. Afyonkarahisarspor’u şampiyon yapan takımın gol kralı golcüsü Emrah Bozkurt ve partneri Harun Özkan’ın Kütahyaspor yolunda olduğu bilgisi sızıyor, Timuçin Çuğ’un Fenerbahçe’den öğrencisi olan kaleci Recep Biler ile de görüşüldüğü haberleri yayılıyor, tüm Kütahyalılar heyecanla transferleri bekliyordu. O Dönem transferde o kadar önemli futbolcuların isimleri geçiyordu ki; Timuçin Hoca’nın Uşakspor’dan öğrencileri golcü Abdullah Apak’tan Beşiktaş’ta da oynamış Niyazi Güney’e kadar birbirinden önemli oyuncular gündemdeydi. Ancak dönemin ünlü golcüsü Oktay Derelioğlu’nun isminin gündeme düşmesi iyice herkesi heyecanlandırdı. Kütahya sokaklarında tek konuşulan şey Kütahyaspor’un transfer gündemiydi.

Başkan Ünaldı ve ortağı Suat Özkan 15 Haziran’da toplu imza töreni yapacağız deyince herkes o tarihi beklemeye başladı. Tabi bu süreçte basına düşen isimler devam ediyordu. Derken Bursaspor kongresi yapıldı ve Süper Ligin köklü camiasında yönetimde Zekeriya Ünaldı ismini gören Kütahyalılar şok oldu. Acaba Ünaldı, Kütahyaspor’u adını duyurmak için basamak olarak mı kullanmıştı? Ünaldı, Kütahyaspor’da görevlerini sürdüreceklerini ve sorun olmadığını açıkladı.

Kütahyaspor’da toplu imza töreninin tarihi de sık sık üç dört gün ileri atılmaya başlandıkça camiada bekleyiş tedirginliğe döndü. 20 Haziran günü ise basın kulübe davet edildi. Timuçin Çuğ ve bazı isimlerle sözleşme imzalanacaktı. Kulübe önce hoca geldi. Kısa süre sonra Başkan Ünaldı arabasından dört futbolcu ile indi. Bunlar Yiğit Oruç, Erol Yaver, Levent Tanyıldız ve Servet Renda idi. Bursa futbolunun temsilcileri olan bu oyuncuları Başkan Bursa’dan getirmişti. Timuçin Çuğ o anda gerildi. Başkanla görüşmek istedi. Görüşme bir türlü bitmedi. Basına haber verildi, beklemeyin imza töreni ertelendi denildi. Çok geçmeden Timuçin Çuğ’un istifa ettiği bilgisi yayıldı. Akşamına televizyona bağlanan hoca, başkan ve Suat Özkan haberleri doğruladı. Kütahyaspor taraftarları şoktaydı. Ancak Suat Özkan, endişeye mahal yok hedefimizde sapma yok yeni hocamızı vakit kaybetmeden belirleyeceğiz dedi. Dediği gibi de oldu. 2 Gün sonra Fenerbahçe formasıyla Türk Futbolunun tanınan isimlerinden olan Erdi Demir ve ekibi ile sözleşme imzalandı.

Daha sonra ise Kütahyaspor, yıllardır herkesin ‘tesis lazım’’ sözüne Ünaldı yönetiminde son verdi. Yıllardır tamamlanmayan Zafertepe tesisleri tamamlandı ve açılışı yapıldı. Bu açılışa Kütahyaspor’un anlaşmaya vardığı bir çok futbolcu da katıldı. Daha sonra isimleri açıklandı. Murat Özünal, Soner Neliker, Emre Arıcı, Umut Akkoç , Kerem Barut, Yücel Çabuk, Bora Yelken gibi isimlerden sonra çalışmalara başlayan Kütahyaspor’da gelenin gidenin kaydını tutmak imkansız bir hal alıyordu. Erdi Demir her gün biyerden futbolcu çağırıyor, daha önce çağırdığını da geri gönderiyordu. Böyle bir karmaşanın içinde taraftarların performansından heyecan duyduğu golcü Mümin ve stoper Emre Arıcı bile harcanıyordu. Taraftarların bu adam nasıl gider demesine rağmen Erdi Demir’in yetersiz bulduğu Mümin’e yol veriliyordu. O Mümin şuan 3.Liglerin tanınan golcüsü, şampiyonluk ve gol krallıkları bulunan Mümin Aysever.

Biz artık resmi kadroya geçelim o sene nihayet kadro oluştuğunda; Bora Yelken, Cemal İşleyen, Devran Atmaca, Erol Yaver, Fatih Tüfek, Fatih Yılmazlar, Fatih Mehmet Doğanay, Gökhan Uzunoğlu, PTT Liginde Eskişehirspor kalesini koruyan Gürkan Ekren, Umut Akkoç, Yücel Çabuk, Hakan Erken, Halil İbrahim Görgel, Kerem Barut, Servet Renda, Levent Tanyıldız, Mehmet Burak Çeneli, Murat Özünal, Osman Nabit, Salih İzmir, Sedat Hakan Doyanç, Selçuk Köytepe, Serkan Çevik, Soner Neliker, Hüseyin Vardar ve Azmi Polat gibi yine oldukça bilinen isimler vardı.

Kütahya ilk maçını yine hep olduğu gibi Akhisar deplasmanında oynadı. İddia sebebiyle Perşembe günü oynanan bu maçta 1-1 devam ederken son saniyede penaltı golüyle 2-1 kaybedildi. Sonraki hafta önceki sezon Afyon maçından gelen 1 maçlık seyircisiz oynama cezasına istinaden 3.Lige yeni çıkan Tavşanlı Linyitspor ile bu şartlarda oynandı ve Ali Efe ile Abdi’nin golleriyle maç 2-1 kaybedildi.

Bu mağlubiyet taraftarları ayaklandırdı. Erdi Demir’e hiç kimse ısınamamıştı skorlarda kötü olunca istifa çağrıları yapıldı. Erdi Demir görevden ayrıldı. Ahmet Kılıç getirildi. Kütahyaspor kötü sonuçlara devam etti ve takımda çoğu oyuncunun ücretlerinin ödenmediği haberleri çıkmaya başladı. Zekeriya Ünaldı bunun için alınan kötü sonuçları gerekçe gösteriyor, henüz haketmediler diyordu. Ünaldı’nın artık Kütahya’ya pek gelmediği ve Bursaspor için koşturduğu görülmeye başlanmıştı. Kütahyaspor aldığı oyuncuların parasını kendi imkanları ile ödeyemezdi. Kurban bayramında Bursa Oyak Renault deplasmanına futbolcular hafta içi idman yapmadan gitti. Bu maçta başkan tribünde dahi yoktu. 50 Kişilik Kütahyaspor taraftarı yoğun yağmur yağarken 6-0 maç kaybedilince öfkesini Ünaldı ve yardımcılarına gösterdi. İstifa davetleri geldi. Çok geçmeden de Ünaldı ve ekibi Kütahyaspor’daki görevlerini bıraktılar. Ancak o dönem için açıklanan 700 Bin Lira tutarındaki paralarını Kütahyaspor’a bağış yaptıklarını ve geri istemediklerini açıkladılar.

Kütahyaspor’da Ahmet Kılıç’ta gidip yerine daha önce takımımızı çalıştıran eski oyuncumuz Bilal Üstbaş geldi. Üstbaş sıkıntılarla boğuşan ve dağılma eğiliminde olan takımı toplamaya çaba harcadı. Bu sezon hepimiz şampiyonluğa odaklandığımız için söylemeyi unuttuk, 3.Ligden her sene 2 takım düşerken bu sene bu sayı 4’e çıkarılmıştı. Kütahyaspor ilk devreyi 14 puanla sondan 3.sırada yani potada tamamladı.

Devre arası kongrede aday çıkmayınca Kütahyaspor kayyuma kaldı. Kulüp müdürü Cemil Güngör ve eski başkan Sadık Ölçen birlikte takımı oluşturmaya çalıştılar. Maliyeti yüksek bir çok isimle karşılıklı anlaşılarak yollar ayrıldı. Hurşit Velioğlu, Önder Tiryaki, Turgay Çelik, Çağdaş Sağlam, Göktürk Sağlam, Melih Çiçek gibi eski oyuncularımızın yanı sıra Özgür Polat, Burak Rüstem Ersoy, Dinçer Çakır, Engin Erdal, Fatih Serbest, Taylan Ertaç Oran, Talha Dülger, Hakan Gönül, Hasan Hüseyin Mercan, Muammer Genç, Muhammet Bahadır Ata, Oğuz Özgür gibi bir çok oyuncudan yeni bir ekip yapıldı.

Kütahyaspor ikinci devre ilk maçına çıktı Akhisarspor ile 0-0 berabere kalırken galibiyeti de kaçıran taraf oldu. İlk devre kalabalık kadroda şans bulamayan tecrübeli stoper Hakan Erken bu maça kaptan çıktı ve muazzam bir performans sergiledi. Sonraki hafta inanılmaz bir derbi atmosferinde Tavşanlı’yı deplasmanda son saniye Fatih Tüfek’in frikik golüyle 1-0 mağlup eden Kütahyaspor’da moraller düzeldi. Kütahyaspor ardından evinde Aydınspor’u Dinçer’in golleriyle 2-0 yendi ve 3 maçta kalesinde gol görmeden 7 puan toplayarak alt sıralardan orta sıralara doğru çıktı. Yeni kurulan ekipte arkadaşlık ortamı da iyiydi ve ufak rakamlara geldikleri için ekonomik sorunlar da yoktu. Bu sebeple kayyum yönetimi devam etsin, yeni bir kongre telaşına girilmesin fikri ağır bastı.Herkes artık gözünü üst sıralara dikmiş, bu takım ligden zaten düşmez demeye başlamıştı. Ancak Aydın maçında sakatlanan stoper Hakan Erken’in sezonu kapatması bütün moralleri bozdu. Üç maçta gol yemeyen ekibin belkemiğiydi Hakan. Sonraki hafta Muğla deplasmanında yine gol vuruşunu yapamadığımız için 0-0 ile beraberliğe razı olduk. Bir sonraki hafta Emrah’ın golüyle 1-0 önde götürdüğümüz Burdur maçında son dakikalarda sezon başı Erdi Demir’in yetersiz diye gönderdiği stoper Emre Arıcı kornerden kafayla golü attı ve ikinci devrede yediğimiz bu ilk golle iki puan bıraktık. Ancak beş maçtır kaybetmiyorduk. Sonraki hafta kafaya oynayan Konya Şeker maçı kar sebebiyle ertelendi ve taraftarlar Kütahya’ya döndü. Ertesi gün ise karlı zeminde oynatılan maçta 1-1 devam ederken son dakikada 2-1 mağlup olduk, ilk mağlubiyetimizi aldık. Sonra Oyak Renault ile içeride 1-1 berabere kaldık ve Bilal Üstbaş ile yollar ayrıldı. Aslında yalnızca 1 mağlubiyet alınmıştı.

Göreve Türkiye’ye yerleşen Fenerbahçe’nin efsane Romen Kalecisi İlie Datcu getirildi. Datcu Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta uzun yıllar antrenörlük yapmış; Eskişehirspor, Türk Telekom gibi takımlarında teknik adamlığını yapmıştı ancak 70 yaşındaydı ve Bodrum’da yaşıyordu. 3.Ligden de Kütahyaspor’dan da bir haberdi. Kütahyaspor; Balıkesirspor, Ereğlispor, Nazilli Belediyespor ve Özgüç Türkalp tarafından net penaltılarının verilmediği Denizli Belediye maçlarında 0-0 berabere kalıyor ve yalnızca Ispartaspor’a 1-0, Altınordu’ya 2-1 yenildiği periyotta çok dirençli ve iyi savunma yapan takım olmasına rağmen 3 puan sıkıntısı çekiyordu. Özellikle içeride zayıf Ereğlispor ‘a karşı 0-0 biten maçın ardından taraftarlar Zafertepe tesislerindeki oyunculara saldırıyor bu haber ülke gündemindeki yerini alıyor ve İlie Datcu apar topar evine dönüyordu. Kalan üç maça Murat Şen ve İbrahim Köseoğlu devam ettiler.

Son haftaya girildiğinde Burdurspor, Ereğli ve Muğlaspor düşmüştü 4.takım belli olacaktı. Kütahya ve Aydın’ın 34, Oyak Renault’un ise 33 puanı vardı. İkili averajda Kütahyaspor, Aydınspor’un da üzerindeydi. Yani en avantajlı ekip Kütahyaspor idi.

Aydınspor-Balıkesirspor, Muğlaspor-Oyak Renault ve Torbalıspor-Kütahyaspor maçları ligden düşen 4.takımı belirleyecekti. Kütahya bu deplasmana Önder Tiryaki, Çağdaş Sağlam, İsmet Benli, Murat Şaylığ, Göktürk Sağlam, Melih Çiçek, Fatih Tüfek, Talha Dülger, Özgür Polat, Emrah Dağ, Taylan Ertaç Oran ile çıktı.

Her zamanki Kütahyaspor yine gol noktalarında sıkıntı çekiyor ilk devre 0-0 bitiyordu. Oyak, Muğla deplasmanında 1-0 önde, Aydın ise 0-0 berabereydi. İkinci yarılar başladıktan kısa süre sonra Aydınspor’un da öne geçtiği bilgisi geldi. Dakikalarda geçti, taraftarlar tırnaklarını yemeye başladı ancak beklenen gol gelmedi. 70’li dakikalara gelindiğinde ortadan aradaki telin ayırdığı Torbalıspor taraftarları da dibimize kadar gelip bizimle birlikte ‘Haydi artık atın bitane ‘ diyerek hücuma top taşıyan Kütahyasporlu futbolculara ‘Haydi oğlum, yürüsene, vursana’’ şeklinde gönülden destek verdiler. Bir şehir takımı böyle ucuz düşsün onlar da istemediler. Ancak Torbalı taraftarının gayreti kadar gayret sahada yoktu. Dakikalar eriyor, stresten oyuncularımız kaleye vuracak dermanı kendilerinde bulamıyorlardı. Ceza sahasına kadar gidince herkes pas veriyor kimse sorumluluk alamıyordu. Hakemin son düdüğü ile birlikte yine 0-0’lık skor sonumuz oluyor iki rakibimizin 1-0 kazanmasıyla Kütahyaspor yıllardır oynadığı profesyonel liglere veda ediyordu. Çok zor sezonlarda geri dönüşler geçekleştiren Kütahyaspor, en az mağlubiyeti aldığı sezonda , hiç düşmeyecekken düşüyordu. İkinci yarının ikinci maçında son 4’ten yani düşme potasından uzaklaşan Kütahyaspor son haftaya kadar hiç potaya girmediği sezon 4.takım olarak liglerden böylesine trajik bir şekilde düşüyordu.

Perşembe, 28 Mayıs 2020 00:07 tarihinde güncellendi
 

ZİYARETÇİ SAYACI

BUGÜN216
DÜN520
BU HAFTA3948
BU AY5519
TOPLAM4397173

jbc vcounter

Şu An Kaç Kişiyiz

Şu anda 20 ziyaretçi çevrimiçi
Powered by ArtTree

İletişim